Startuje sezon na NNW - ubezpieczyciele konkurują - rodzicu wybierz rozważnie!

Startuje sezon na NNW - ubezpieczyciele konkurują - rodzicu wybierz rozważnie!

Już za chwilę 1 września i start roku szkolnego. Tradycyjnie już, jest to moment gdy wykupujemy ubezpieczenie NNW dla naszych dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym. Ubezpieczyciele prześcigają się w ofertach, a rodzice mają w czym wybierać. Niestety często wybierają źle. Jakie ubezpieczenie wybrać, aby ochrona dla naszych dzieci nie była wyłącznie iluzoryczną? 


Ubezpieczenia szkolne NNW kupujemy przeważnie w szkołach / przedszkolach, do których chodzą nasze dzieci.

Niestety sam sposób wyboru i brak świadomości zakresu takiego ubezpieczenia sprawia, że wybieramy źle, a ubezpieczenie nie chroni dziecka, daje nam co najwyżej poczucie iluzorycznego zabezpieczenia.

W praktyce takie ubezpieczenie nie zadziała, lub zadziała bardzo słabo, a same pieniądze wydane na nie, mimo że niewielkie, mogą być kwotą wyrzuconą w błoto. 

Problemów  ze szkolnym NNW jest sporo, w ubiegłym roku sygnalizował je między innymi Rzecznik Finansowy. 


Przede wszystkim dotyczą one:
  1. Niskich sum ubezpieczeniowych -  a co za tym idzie symbolicznych wypłat z tytułu NNW
  2. Braku rzetelnej i wyczerpującej informacji na temat wybieranej oferty
  3. Nieinformowania rodziców o dobrowolności zawierania takiego ubezpieczenia na terenie szkoły
  4. Stosowania wyłączeń i obostrzeń co do odpowiedzialności w ramach NNW

Tania polisa = bardzo małe odszkodowanie

W praktyce, wielu rodziców decyduje się na polisę oferowaną przez szkołę, przedszkole czy żłobek, nie zadając sobie absolutnie trudu sprawdzeniem sum ubezpieczeniowych czy warunków proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe - mówi Bartosz Salwiński z mfind.

Problemy pojawiają się, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku; dziecko złamie rękę, przewróci się na szkolnym boisku lub dozna poważniejszego urazu.

Przy proponowanych w szkołach polisach, których sumy ubezpieczeniowe wahają się przeważnie pomiędzy 15 a 30 tys. złotych, wypłata z polisy rzadko przekracza 100-200 zł. Nie jest to suma, która w jakimkolwiek stopniu rekompensowałaby zaistniały wypadek, czy mogłaby być wsparciem np. przy konieczności płatnej rehabilitacji.

Należy pamiętać, że suma ubezpieczenia na poziomie 10 czy 20 tys. złotych NIE OZNACZA, że tyle otrzymamy w razie wypadku. W praktyce wypłaty wynoszą zwykle pomiędzy 1-5 % sumy ubezpieczenia, a więc bardzo niewiele.

Najtańsze polisy to także często wiele wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i w efekcie brak wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania.
NNW szkolne  - co warto wiedzieć? 

NNW szkolne  - co warto wiedzieć? 

Jak wybrać dobre NNW szkolne / przedszkolne? 

Przede wszystkim należy wybierać, porównywać, a nie przyjmować pierwszą zaproponowaną przez placówkę ofertę. Często w natłoku wrześniowych obowiązków, robimy to dla świętego spokoju, zapominając, że ubezpieczenie NNW nawet o niewielkiej składce, może być dobrą ochroną dla naszych dzieci. W kwocie 30-40 zł rocznej składki możemy kupić ubezpieczenie o sumie 15, ale także 30 tys złotych. Oferty te mogą się znacznie między sobą różnić - mówi Bartosz Salwiński z mfind

Dopłacając kilkanaście złotych, możemy otrzymać znacznie lepszą polisę. Warto to rozważyć, ponieważ nie będzie to prawdopodobnie ogromne obciążenie w naszym budżecie, a może stanowić dużą różnicę, kiedy faktycznie przyjdzie nam skorzystać z polisy w razie NNW.

Najlepsze polisy NNW szkolnego pozwalają uzyskać zwrot kosztów rehabilitacji, świadczenie szpitalne, odszkodowanie w razie wystąpienia poważnego zachorowania itp. Mogą więc naprawdę chronić nasze zdrowie, życie i finanse. Warto również podkreślić, że takie ubezpieczenie działa 24h na dobę, nie tylko w murach szkolnych, ale także w czasie uprawiania sportów, czy weekendowych aktywności. 

Więcej informacji o polisach NNW znajdziecie Państwo także w naszym artykule:  
• Ubezpieczenie Szkolne NNW • Co Obejmuje • Czy Jest Obowiązkowe?

• Ubezpieczenie Szkolne NNW • Co Obejmuje • Czy Jest Obowiązkowe?

Czy NNW szkolne jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci? • Czy działa w czasie wakacji? • Obalamy 5 mitów o ubezpieczeniu szkolnym!

Czytaj więcej

Załączniki

Pobierz wszystkie

mfind nnw szkolne-01.png

grafika | 541 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.