Podróżujesz? Uważaj na upały! O tym musisz pamiętać!

UWAGA! Niebezpieczeństwo! 

Podróżujesz? Uważaj na upały! O tym musisz pamiętać!

Opublikowany

Kiedy temperatura powietrza przekracza 3o stopni, auto może stać się śmiertelną pułapką. Upał zagraża też bezpieczeństwu na drodze! 

Na ten temat zapisano już wiele stron, ale nigdy dość ostrzeżeń!

Kiedy słupek rtęci na termometrze przekracza 30 stopni, podróżowanie może być dla nas niebezpieczne. Nie wolno zostawiać w samochodzie przedmiotów mało odpornych na warunki termiczne, ani tym bardziej żywym istot.

Nawet kilka minut w nagrzanym samochodzie może skończyć się tragicznie!

30 stopni w cieniu -  nawet 80 stopni w aucie! 

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, jak bardzo nagrzewa się auto, pozostawione na parkingu, w intensywnie operującym słońcu. W czasie zaledwie kwadransa, kierownica, siedzenia i wnętrze samochodu nagrzewają się do ponad 50 stopni Celsjusza. Po godzinie, dwóch, temperatura wewnątrz pojazdu może dochodzić do 80 stopni!

Zdrowy, dorosły człowiek pozostawiony podczas trzydziestostopniowego upału w zamkniętym samochodzie po 45 minutach nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga podania kroplówki. W przypadku dzieci, zwierząt i osób starszych nawet kilka minut zamknięcia może skończyć się tragicznie.

Warto o tym pamiętać i absolutnie nie bagatelizować zagrożenia! 
Uważaj w aucie w upał! 

Uważaj w aucie w upał! 

Uwaga! Tego nie zostawiaj w aucie! 

Nie mniej niebezpieczne od pozostawania w nagrzanym samochodzie mogą być przedmioty pozostawione w aucie. Napoje w puszkach, szczególnie gazowane i zawierające alkohol, po podgrzaniu mogą eksplodować. Butelki z wodą – szklane i plastikowe – działają jak soczewka. Koncentrują promienie słoneczne w jednym miejscu i prowadzą do wzniecenia ognia. To grozi pożarem! Podobnie działają okulary, które wielu kierowców wozi na desce rozdzielczej samochodu, a także wszystkie przedmioty ze szkła.

Wielką niefrasobliwością jest też zostawienie w samochodzie wszelkiej elektroniki – smartfonów, laptopów, aparatów fotograficznych. To że są w bagażniku czy skrytce, nie sprawi niestety że będą mniej nagrzane. Operujące słońce może rozgrzać sprzęty do niebotycznych temperatur, powodując roztopienie podzespołów. Pozostawiony na siedzeniu telefon czy nawigacja przyczepiona do przedniej szyby po kilku godzinach na słońcu będzie się nadawała tylko do wyrzucenia.
mfind_temperatura w samochodzie.jpg

Podróżujesz w upał? Bądź ostrożny! 

Pamiętajmy, że to przy dobrej pogodzie zdarza się więcej wypadków. Z badań wynika również, że upał na drodze sprzyja zachowaniom agresywnym -  pamiętajmy o tym i zdejmijmy nogę z gazu.

Bartosz Salwiński, mfind

Jeśli podróżujesz autem bez klimatyzacji, unikaj godzin południowych -  jeśli to możliwe wybierz się w podróż rano lub po godzinie 18, kiedy robi się chłodniej - radzi Przemysław Pepla, ekspert mfind.

Upał i intensywnie operujące słońce wpływają negatywnie na naszą koncentrację i szybkość reakcji na drodze. Słońce może oślepiać, a długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze po prostu męczy. Podróżowanie w takich warunkach to spory wysiłek. 

Jeśli mamy klimatyzację, sprawa wygląda lepiej, ale również nie należy przesadzać. Temperatura wewnątrz auta powinna być o około 10 stopni niższa niż ta na zewnątrz, trzeba także brać pod uwagę dekoncentrację innych użytkowników drogi i zmęczenie warunkami atmosferycznymi. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

mfind_temperatura w samochodzie.jpg

grafika | 506 KB

Pobierz