Podróżujesz? Uważaj na upały! O tym musisz pamiętać!

UWAGA! Niebezpieczeństwo! 

Podróżujesz? Uważaj na upały! O tym musisz pamiętać!

Opublikowany

Kiedy temperatura powietrza przekracza 3o stopni, auto może stać się śmiertelną pułapką. Upał zagraża też bezpieczeństwu na drodze! 

Na ten temat zapisano już wiele stron, ale nigdy dość ostrzeżeń!

Kiedy słupek rtęci na termometrze przekracza 30 stopni, podróżowanie może być dla nas niebezpieczne. Nie wolno zostawiać w samochodzie przedmiotów mało odpornych na warunki termiczne, ani tym bardziej żywym istot.

Nawet kilka minut w nagrzanym samochodzie może skończyć się tragicznie!

30 stopni w cieniu -  nawet 80 stopni w aucie! 

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, jak bardzo nagrzewa się auto, pozostawione na parkingu, w intensywnie operującym słońcu. W czasie zaledwie kwadransa, kierownica, siedzenia i wnętrze samochodu nagrzewają się do ponad 50 stopni Celsjusza. Po godzinie, dwóch, temperatura wewnątrz pojazdu może dochodzić do 80 stopni!

Zdrowy, dorosły człowiek pozostawiony podczas trzydziestostopniowego upału w zamkniętym samochodzie po 45 minutach nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga podania kroplówki. W przypadku dzieci, zwierząt i osób starszych nawet kilka minut zamknięcia może skończyć się tragicznie.

Warto o tym pamiętać i absolutnie nie bagatelizować zagrożenia! 
Uważaj w aucie w upał! 

Uważaj w aucie w upał! 

Uwaga! Tego nie zostawiaj w aucie! 

Nie mniej niebezpieczne od pozostawania w nagrzanym samochodzie mogą być przedmioty pozostawione w aucie. Napoje w puszkach, szczególnie gazowane i zawierające alkohol, po podgrzaniu mogą eksplodować. Butelki z wodą – szklane i plastikowe – działają jak soczewka. Koncentrują promienie słoneczne w jednym miejscu i prowadzą do wzniecenia ognia. To grozi pożarem! Podobnie działają okulary, które wielu kierowców wozi na desce rozdzielczej samochodu, a także wszystkie przedmioty ze szkła.

Wielką niefrasobliwością jest też zostawienie w samochodzie wszelkiej elektroniki – smartfonów, laptopów, aparatów fotograficznych. To że są w bagażniku czy skrytce, nie sprawi niestety że będą mniej nagrzane. Operujące słońce może rozgrzać sprzęty do niebotycznych temperatur, powodując roztopienie podzespołów. Pozostawiony na siedzeniu telefon czy nawigacja przyczepiona do przedniej szyby po kilku godzinach na słońcu będzie się nadawała tylko do wyrzucenia.
mfind_temperatura w samochodzie.jpg

Podróżujesz w upał? Bądź ostrożny! 

Pamiętajmy, że to przy dobrej pogodzie zdarza się więcej wypadków. Z badań wynika również, że upał na drodze sprzyja zachowaniom agresywnym -  pamiętajmy o tym i zdejmijmy nogę z gazu.

Bartosz Salwiński, mfind

Jeśli podróżujesz autem bez klimatyzacji, unikaj godzin południowych -  jeśli to możliwe wybierz się w podróż rano lub po godzinie 18, kiedy robi się chłodniej - radzi Przemysław Pepla, ekspert mfind.

Upał i intensywnie operujące słońce wpływają negatywnie na naszą koncentrację i szybkość reakcji na drodze. Słońce może oślepiać, a długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze po prostu męczy. Podróżowanie w takich warunkach to spory wysiłek. 

Jeśli mamy klimatyzację, sprawa wygląda lepiej, ale również nie należy przesadzać. Temperatura wewnątrz auta powinna być o około 10 stopni niższa niż ta na zewnątrz, trzeba także brać pod uwagę dekoncentrację innych użytkowników drogi i zmęczenie warunkami atmosferycznymi. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

mfind_temperatura w samochodzie.jpg

grafika | 506 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Mfind wśród 100 najbardziej innowacyjnych firm InsurTech na świecie!

temu

11 października firma FinTech Global, dostawca narzędzi analitycznych dla branży finansowej na całym świecie, ogłosiła ranking 100 najbardziej innowacyjnych firm z branży InsurTech. W tym wyjątkowym gronie, jako jedyna polska firma znalazł się mfind! 
Ceny OC po III kwartale 2018 - jest DUŻO taniej!

temu

Przeanalizowaliśmy średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku i mamy dobrą wiadomość dla kierowców – ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC idą w dół. W analogicznym okresie w 2017 roku, za OC płaciliśmy średnio 15% więcej. Płacisz drożej niż rok temu? Przepłacasz! 
Startuje sezon na NNW - ubezpieczyciele konkurują - rodzicu wybierz rozważnie!

temu

Już za chwilę 1 września i start roku szkolnego. Tradycyjnie już, jest to moment gdy wykupujemy ubezpieczenie NNW dla naszych dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym. Ubezpieczyciele prześcigają się w ofertach, a rodzice mają w czym wybierać. Niestety często wybierają źle. Jakie ubezpieczenie wybrać, aby ochrona dla naszych dzieci nie była wyłącznie iluzoryczną? 
Ceny OC po pierwszym półroczu 2018 stabilne - są nawet obniżki! Płacisz więcej? Prawdopodobnie przepłacasz!

temu

Ceny OC to zawsze gorący temat. Na szczęście tego lata będziemy studzić emocje. OC narazie nie tylko nie drożeje, ale w porównaniu z początkiem roku 2018, obserwujemy nawet niewielkie spadki cen. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.