Ceny OC w Europie - gdzie jest najdrożej i jak na tym tle wypada Polska?

Ceny OC w Europie - gdzie jest najdrożej i jak na tym tle wypada Polska?

Po okresie intensywnych wzrostów cen polis OC, wreszcie możemy mówić o stabilizacji cen. Podwyżki wymuszone były przede wszystkim wzrostem wypłacanych odszkodowań i pogłębiającymi się stratami ubezpieczycieli.  Jak wygląda sytuacja w krajach Europy? Gdzie za polisę zapłacimy najmniej, a gdzie najwięcej? Polska nie jest najtańsza, ale też stanowczo nie jest u nas najdrożej.

Mimo znaczących wzrostów cen OC, które obserwowaliśmy na przełomie 2016/2017 roku, wciąż możemy się pochwalić relatywnie niskimi cenami polis OC. Polacy oczywiście dość mocno odczuli podwyżki cen, zwłaszcza że w korelacji z naszymi zarobkami były dość znaczne, ale trzeba uczciwie stwierdzić, że na naszym tle stawki, jakie obowiązują w europejskich towarzystwach ubezpieczeniowych mogą wydawać się wysokie. 

Najdroższe OC w Europie: Wielka Brytania i Norwegia

Krajów, w których OC jest bardzo drogie, znajdziemy w Europie kilka. Od lat w czołówce utrzymuje się Wielka Brytania, gdzie za OC trzeba średnio zapłacić około 900 funtów, a analitycy za prawdopodobne uznają przebicie bariery 1000 funtów (ok.1200 euro) już w tym roku. Popularna na Wyspach porównywarka ubezpieczeń Confused.com wskazuje, że cena przeciętnej polisy OC dla brytyjskich zmotoryzowanych wzrosła z 781 funtów w 1 kwartale 2017 roku, do 827 funtów w 4 kwartale. Zwyżki są więc znaczne i nic nie zapowiada, żeby ceny przestały rosnąć.

Wielką Brytanię przebija tylko Norwegia, gdzie za polisę należy zapłacić nawet 15 000 koron, a więc w przybliżeniu około 1500 euro rocznie. Różnice w cenach są jednak dość duże i mogą wynieść nawet 30 %. Mieszkańcy stolicy mogą zapłacić nawet 22 000 koron, a więc blisko 10 tys. złotych ( ponad 2300 euro). 

Najtańsze OC w 2018 r. • Gdzie kupisz polisę najtaniej? • SPRAWDŹ!

Gdzie kupisz najtańsze OC w 2018 r.? W jakich miastach jest najdrożej, a w jakich najtaniej? ➤ Eksperci porównywarki mfind.pl sprawdzili, kto teraz płaci najmniej, a dla kogo nowy rok oznacza podwyżki? ➤ Sprawdź, co zrobić aby nie przepłacać i ciesz się tanim OC!

Czytaj więcej

Stabilne rynki: Niemcy, Francja, Belgia

Stabilna sytuacja jest od lat na dojrzałych rynkach, takich jak francuski, niemiecki czy belgijski.

We Francji ceny rosną o przeciętnie 2 proc. od 10 lat.Według badań i analizy przeprowadzonej przez portal hyperassur.com, średnie ceny za najczęściej wybierane pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych wzrosły od ok. 410 euro w wyjściowym dla badanego okresu roku 2010, do 475 w 2017. Prognozy wskazują, że rok 2018 przyniesie wzrost do poziomu około 500 euro, trzeba jednak także zauważyć występującą właściwie wszędzie w Europie różnice w cenach między dużymi ośrodkami miejskimi, a wsiami i miasteczkami. Mieszkaniec regionu paryskiego zapłaci raczej między 800 a 900 euro.

Z podwyżkami musieli pogodzić się także Niemcy, chociaż na tle Europy nie płacą za OC dużo.  U naszego zachodniego sąsiada pod koniec listopada 2017, trzeba było zapłacić przeciętnie około 289 euro za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Roczny wzrost cen utrzymuje się na poziomie trochę powyżej inflacji i wynosi około 4-5 %. Podobnie jest w Belgii, gdzie za OC płacimy około 300 euro. 
Jak wyglądają ceny OC w Europie w 2018? 

Jak wyglądają ceny OC w Europie w 2018? 

Najtańsze ubezpieczenie? Już nie w Polsce!

Po wzrostach cen, które miały miejsce w ciągu ostatnich trzech  lat, ceny OC w Polsce są więc zbliżone do cen europejskich, ale jeszcze daleko od rekordowych stawek z Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Za OC mniej zapłacimy w Czechach ( ok. 100 euro) , w pozostałych państwach, w tym we Włoszech, Grecji ceny są zbliżone do polskiej średniej w wysokości 230 euro.

Wyrównanie cen w Europie, choć budzi niepokój i sprzeciw kierowców wydaje się zasadne. Nawet jeśli zarabiamy mniej, to niestety odszkodowania wypłacane przez ubezpieczycieli w przypadku szkód komunikacyjnych nie są znacząco mniejsze od tych, które obserwujemy w krajach UE - zauważa Bartosz Salwiński z Mfind. 
OC w polskich miastach 2018 - gdzie jest najtańsze OC? (INFOGRAFIKI)

OC w polskich miastach 2018 - gdzie jest najtańsze OC? (INFOGRAFIKI)

Różnice w cenach OC w polskich miastach jest duża. Najwięcej płacą mieszkańcy Wrocławia, a najlepiej wypadł Rzeszów. Gdzie jeszcze polisy OC są najtańsze?

Czytaj więcej

Ceny OC w Europie, jakie są prognozy? 

Analitycy zwracają uwagę, że ceny OC w Europie będą długofalowo rosnąć. Według ekspertów wypowiadających się na łamach Financial Timesa, za wzrost cen odpowiedzialny jest także postęp technologiczny. Kiedyś przy prostej szkodzie parkingowej wystarczyło wymienić np. zderzak, dziś coraz częściej wchodzi w grę wymiana uszkodzonych czujników parkowania czy kamer. W przypadku samochodów z napędem hybrydowym, wymiana podzespołów, które mogą ulec uszkodzeniu nawet przy małej stłuczce, może kosztować kilkanaście tysięcy złotych.

Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę z tych trendów i starają się optymalizować ofertę, tak aby biznes miał szansę się bilansować. To oczywista praktyka. Czasy taniego OC mamy już raczej za sobą, nie należy spodziewać się obniżek cen, ponieważ postępu technologicznego nie da się zatrzymać.

To co może zdarzyć się na rynku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych to zmiany w zakresie upowszechnienia rozwiązań związanych z telematyką i zniżkami dla kierowców, którzy udowodnią swoją jazdą, że ich zachowania na drodze są bezpieczne i nie stwarzają dużego ryzyka wystąpienia szkody.  

Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki cen Mfind.pl

Więcej o cenach OC w Europie:

Ceny OC w Europie - Polska w środku stawki - gdzie najdrożej za OC?

Ceny OC w Europie są bardzo zróżnicowane, w niektórych krajach europejskich płaci się nawet dwa razy drożej. Jak wyglądają na tym tle ceny OC w Polsce?

Czytaj więcej

mfind.pl jest jednym z największych w Polsce serwisów internetowych umożliwiających porównanie ofert ubezpieczeń komunikacyjnych, turystycznych i mieszkaniowych.

Portal oprócz porównywarki OC/AC obejmuje również Akademię mfind - poradnikowy serwis ubezpieczeniowy publikujący aktualności, praktyczne porady i ciekawostki z branży.

Serwis współpracuje z największymi w Polsce towarzystwami ubezpieczeniowymi, wśród których są m.in. PZU, AVIVA, Gothaer, Proama, Benefia, AXA, Generali, Uniqa, You Can Drive, MTU, Link4, Allianz, InterRisk, Warta, Signal Iduna i TU Zdrowie.

Od początku swojej działalności mfind odwiedziło prawie 10 mln klientów, a liczba ta dynamicznie rośnie.  Wybierając polisę komunikacyjną z mfind klienci oszczędzają średnio ponad 580 zł, a łączne oszczędności naszych klientów na zakupionych polisach sięgają już 20 mln złotych!

Załączniki

Pobierz wszystkie

mfind najdrozsze oc w europie-01-2.png

grafika | 147 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Mfind wśród 100 najbardziej innowacyjnych firm InsurTech na świecie!

11 października firma FinTech Global, dostawca narzędzi analitycznych dla branży finansowej na całym świecie, ogłosiła ranking 100 najbardziej innowacyjnych firm z branży InsurTech. W tym wyjątkowym gronie, jako jedyna polska firma znalazł się mfind! 
Ceny OC po III kwartale 2018 - jest DUŻO taniej!

Przeanalizowaliśmy średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku i mamy dobrą wiadomość dla kierowców – ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC idą w dół. W analogicznym okresie w 2017 roku, za OC płaciliśmy średnio 15% więcej. Płacisz drożej niż rok temu? Przepłacasz! 
Startuje sezon na NNW - ubezpieczyciele konkurują - rodzicu wybierz rozważnie!

Już za chwilę 1 września i start roku szkolnego. Tradycyjnie już, jest to moment gdy wykupujemy ubezpieczenie NNW dla naszych dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym. Ubezpieczyciele prześcigają się w ofertach, a rodzice mają w czym wybierać. Niestety często wybierają źle. Jakie ubezpieczenie wybrać, aby ochrona dla naszych dzieci nie była wyłącznie iluzoryczną? 
Podróżujesz? Uważaj na upały! O tym musisz pamiętać!

Kiedy temperatura powietrza przekracza 3o stopni, auto może stać się śmiertelną pułapką. Upał zagraża też bezpieczeństwu na drodze! 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.