Zmiany w przepisach o przeglądach aut - Polacy ciągle zaskoczeni nowymi przepisami!

Zmiany w przepisach: nowe stawki od maja 2018!

Zmiany w przepisach o przeglądach aut - Polacy ciągle zaskoczeni nowymi przepisami!

Przepisy dotyczące przeglądów samochodów zmieniły się w listopadzie 2017 r. jednak nadal wielu kierowców dowiaduje się o nich dopiero w momencie zgłoszenia się do stacji diagnostycznej.

Od 13 listopada 2017 obowiązują nowe przepisy dotyczące badań technicznych samochodu. Uległa przede wszystkim sama procedura wykonywania badań. 

Koniec z walidacją "szrotów"?

Zmiany, które weszły w życie w listopadzie, miały za zadanie uporządkować procedury przeglądowe i przede wszystkim wykorzenić istniejące wśród kierowców patologie, polegające na poszukiwaniu mało wymagającego diagnosty, który przymknie oko na ewentualne usterki pojazdu.

Teraz jest to niemożliwe - a już z pewnością nieopłacalne. Za przegląd płacimy przed wjazdem na kanał, a samo badanie, nawet jeśli kończy się decyzją odmowną i koniecznością naprawy np. wadliwego podzespołu, jest uwzględnione w ewidencji, do której mają dostęp wszystkie stacje diagnostyczne w kraju.

Jazda na inną stację z nadzieję, że "tam nie zauważą", nie ma więc sensu. 

Ile kosztuje przegląd samochodu - Jak dużo zapłacisz za serwis?

Od niedawna obowiązują nowe przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów. Sprawdź, ile kosztuje przegląd samochodu i jego serwis w 2018 roku?

Czytaj więcej

Wyższa cena za przegląd auta - jednak nie? 

Jak informowały media, opłata za przegląd techniczny miała wzrosnąć od maja 2018 r. Obecnie za kontrolę samochodu osobowego płacimy 98 złotych (+1 złoty za ewidencję badania). Od maja 2018 cena badania  miała wzrosnąć i  wynosić 126 złotych za samochód osobowy.

Drożej mieliśmy zapłacić za przegląd auta z instalacją gazową. Obecnie jest to 162 zł: cena zawiera regularną opłatę za przegląd czyli 98 zł, 1 zł za ewidencję badania, a oprócz tego 63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej.

Z informacji uzyskanych od Ministerstwa Infrastruktury po publikacji niniejszej informacji wynika jednak, że aktualny projekt ustawy, który 14 marca trafił do Komisji Prawniczej, nie zawiera informacji o podwyżce ceny za przegląd. 

UWAGA! Auta na gaz, niezależnie od wieku, muszą przechodzić badania co rok. Na badanie oprócz dowodu rejestracyjnego należy zabrać ze sobą świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

Drożej za przegląd po terminie! 

Przegląd samochodu. w 2018 r. 

Przegląd samochodu. w 2018 r. 

Jeśli przegląd wykonujemy po 30 dniach od terminu ważności ostatniego badania, zapłacimy podwójną stawkę, ryzykujemy też spory (500 zł) mandat. Co istotne, autem bez ważnego przeglądu, nie mamy prawa poruszać się po drodze publicznej. Jeśli dojdzie do wypadku, możemy mieć również problem z ubezpieczycielem. 

Jeśli spowodujemy wypadek autem be ważnego przeglądu, możemy mieć problem z ubezpieczycielem. Co prawda wypłaci on odszkodowania poszkodowanym, ale może wystąpić z regresem i żądać od nas zwrotu wypłaconych środków. W tym wypadku musi jednak udowodnić, że stan techniczny pojazdu bezpośrednio przyczynił się do zdarzenia.

Przemysław Pepla, ekspert Mfind.pl 

Brak przeglądu a ubezpieczenie OC i AC. Czy grozi Ci tylko mandat?

Jak brak przeglądu wpływa na wypłatę odszkodowania w ramach OC i AC? Sprawdź, czy policja może wystawić mandat za jazdę bez przeglądu.

Czytaj więcej

mfind.pl jest jednym z największych w Polsce serwisów internetowych umożliwiających porównanie ofert ubezpieczeń komunikacyjnych, turystycznych i mieszkaniowych.

Portal oprócz porównywarki OC/AC obejmuje również Akademię mfind - poradnikowy serwis ubezpieczeniowy publikujący aktualności, praktyczne porady i ciekawostki z branży.

Serwis współpracuje z największymi w Polsce towarzystwami ubezpieczeniowymi, wśród których są m.in. PZU, AVIVA, Gothaer, Proama, Benefia, AXA, Generali, Uniqa, You Can Drive, MTU, Link4, Allianz, Liberty Ubezpieczenia, Warta, Signal Iduna i TU Zdrowie.

Od początku swojej działalności mfind odwiedziło prawie 10 mln klientów, a liczba ta dynamicznie rośnie.  Wybierając polisę komunikacyjną z mfind klienci oszczędzają średnio ponad 580 zł, a łączne oszczędności naszych klientów na zakupionych polisach sięgają już 20 mln złotych! 

Mfind - najszybciej rosnącą porównywarką cen ubezpieczeń w Polsce! - Biuro Prasowe porównywarki OC/AC mfind.pl

Mfind - najszybciej rosnącą porównywarką cen ubezpieczeń w Polsce! - Biuro Prasowe porównywarki OC/AC mfind.pl

Do 2020 roku, większość ubezpieczeń będzie sprzedawana przez internet. Oznacza to, że same ubezpieczenia komunikacyjne sprzedawane tym kanałem, wygenerują potencjał około 10 milionów polis i ponad 10 miliardów zebranej składki. To olbrzymi rynek, który stale rośnie!

Czytaj więcej

Załączniki

Pobierz wszystkie

mfind przeglad2-01.png

grafika | 94,8 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Mfind wśród 100 najbardziej innowacyjnych firm InsurTech na świecie!

11 października firma FinTech Global, dostawca narzędzi analitycznych dla branży finansowej na całym świecie, ogłosiła ranking 100 najbardziej innowacyjnych firm z branży InsurTech. W tym wyjątkowym gronie, jako jedyna polska firma znalazł się mfind! 
Ceny OC po III kwartale 2018 - jest DUŻO taniej!

Przeanalizowaliśmy średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku i mamy dobrą wiadomość dla kierowców – ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC idą w dół. W analogicznym okresie w 2017 roku, za OC płaciliśmy średnio 15% więcej. Płacisz drożej niż rok temu? Przepłacasz! 
Startuje sezon na NNW - ubezpieczyciele konkurują - rodzicu wybierz rozważnie!

Już za chwilę 1 września i start roku szkolnego. Tradycyjnie już, jest to moment gdy wykupujemy ubezpieczenie NNW dla naszych dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym. Ubezpieczyciele prześcigają się w ofertach, a rodzice mają w czym wybierać. Niestety często wybierają źle. Jakie ubezpieczenie wybrać, aby ochrona dla naszych dzieci nie była wyłącznie iluzoryczną? 
Podróżujesz? Uważaj na upały! O tym musisz pamiętać!

Kiedy temperatura powietrza przekracza 3o stopni, auto może stać się śmiertelną pułapką. Upał zagraża też bezpieczeństwu na drodze! 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.