90 tys. w błoto? Czy Polacy lubią marnować pieniądze na produktach finansowych?

90 tys. w błoto? Czy Polacy lubią marnować pieniądze na produktach finansowych?

Opublikowany

Konto bankowe, za które musimy płacić to koszt min. 100-200 złotych rocznie. Ubezpieczenie samochodu w przypadkowym towarzystwie to 500, a nawet 1000 straconych złotówek. Prawie 90 - tysięcy możemy przepłacić na przypadkowo wybranym kredycie hipotecznym o wartości 300 000 złotych. Przykładów jest więcej. Czy Polacy zwracają uwagę na to jak wydają swoje pieniądze czy raczej gotówka przecieka nam przez palce?!

W tym roku zmieniłam samochód i szukałam nowej polisy – pisze redaktorka naszego serwisu, Karolina Gujda. Po raz pierwszy skorzystałam z porównywarki cen ubezpieczeń. Różnica była spora – najtańsza polisa OC + AC, jaką znalazł dla mnie telefoniczny konsultant mfind.pl była ponad 400 złotych tańsza, niż oferta, którą dostałam od dotychczasowej agentki. Co istotne, zakres obu polis był identyczny.

Wysiłek w postaci 15-minutowej rozmowy telefonicznej przyniósł konkretny zysk. Po radości przyszła jednak złość. Dlaczego nie zdecydowałam się na to rozwiązanie wcześniej? Ile pieniędzy straciłam w ten sposób nie tylko na ubezpieczeniu ale i na innych usługach?

Czy Polacy lubią tracić pieniądze?

 Generalnie świadomość finansowa Polaków rośnie. Stajemy się coraz bardziej odporni na reklamę, marketingowe chwyty sprzedawców i pułapki pisane w dokumentach drobnym drukiem. Uczymy się świadomego kupowania, czytamy i edukujemy się. Wciąż jednak zbyt dużo gotówki przecieka nam przez place, a problem ten, wbrew pozorom, nie dotyczy wyłącznie starszego pokolenia. Konta bankowe, kredyty, produkty oszczędnościowe czy polisy ubezpieczeniowe – gdzie tracimy najwięcej pieniędzy?

Płatne konta, drogie polisy, zbędne usługi -  co z tym zrobić?

Przede wszystkim – płacimy za produkty, które możemy mieć za darmo. Na rynku dostępnych jest wiele kont – osobistych i firmowych – których prowadzenie nie kosztuje ani grosza, a bank nawet nam dopłaci za ich posiadanie. Problem w tym, że wielu z nas nie ma świadomości kosztów jakie ponosi, albo godzi się na nie z niechęci do zajmowania się tematem przenoszenia rachunku i poszukiwania alternatywy dla obecnych rozwiązań.

Podobnie jest z polisami OC i AC -  Kiedy dzwoni do nas agent z informacją, że kończy się nasza polisa, bez chwili refleksji decydujemy się na jej przedłużenie i chcemy mieć ten temat jak najszybciej z głowy – mówi ekonomista i autor bloga Finanse Bardzo Osobiste, Marcin Iwuć. - To ogromny błąd!.

Zanim machniemy ręką i wydamy lekką ręką kilkaset złotych, dobrze sprawdzić konkurencyjne oferty w porównywarce: zrobimy to on line przez internet, lub z pomocą konsultanta. Całość zajmie nie dłużej niż kwadrans, a oszczędności mogą być naprawdę znaczne. Nie bójmy i nie wstydźmy walczyć o nasze pieniądze - dodaje Iwuć i namawia do śmielszych negocjacji i sprawdzania cen.

O ile w przypadku polis czy kont bankowych straty mogą iść w setki, max. 1000 złotych, o tyle pośpiech przy wyborze kredytu hipotecznego, może nas kosztować blisko 20-30 % jego wartości! Tutaj w grę wchodzą naprawdę ogromne pieniądze! W październiku tego roku porównywałem warunki kredytów hipotecznych. Kredyt hipoteczny w kwocie 300 000, na 30 lat w najtańszym banku był o 86 tysięcy złotych tańszy na całym okresie kredytowania w porównaniu z najdroższą z ofert – mówi Marcin Iwuć. - Ale żeby tego się dowiedzieć trzeba włożyć trochę wysiłku, nie ufać pierwszemu doradcy kredytowemu, samodzielnie zagłębić się w problem, porównać kilka ofert, poczytać - dodaje.
Eksperci MFIND radzą: Jak przestać tracić pieniądze na produktach finansowych?

1. Porównujmy i sprawdzajmy oferty produktów finansowych -  każda podlega negocjacji.

2. Czasy gdy wszystkich obowiązywała jedna cena, a ofert było jak na lekarstwo, na szczęście minęły

3. Uważnie czytajmy warunki zawieranych umów i tabele opłat oraz prowizji.

4. Regularnie sprawdzajmy jakie koszty wiążą się z korzystaniem z konta i innymi produktami finansowymi: nie zawierajmy dodatkowych umów, których nie potrzebujemy tylko dlatego, że sprzedawca proponuje je w promocji za 1 zł -  cena prawdopodobnie szybko się zmieni.

5. Zawsze zostawiajmy sobie margines czasowy na decyzje w ważnych kwestiach takich jak zakup polisy czy wybór kredytu. Pośpiech jest kiepskim doradcą!

6. Edukujmy się! Czas poświęcony na naukę podstaw ekonomii i zgłębienie wiedzy o finansach, zwróci nam się w postaci wymiernych korzyści finansowych!
Więcej informacji znajdziesz na Akademii Mfind.

Kopiuj tekst

Udostępnij