Kalendarz szczepień, koszty szczepień. Nawet 3 tys. w pierwszym roku życia!

Kalendarz szczepień, koszty szczepień. Nawet 3 tys. w pierwszym roku życia!

Małe dzieci, mały kłopot, mówi przysłowie – niestety nie wspomina nic o kosztach. Te związane ze zdrowiem dziecka i z pozoru bezpłatnym systemem szczepień, mogą być bardzo duże i może się zdarzyć, że nie wystarczą na nie nawet środki z rządowego programu 500+. Koszt szczepień obowiązkowych i zalecanych w pierwszym roku życia dziecka to nawet 3 tysiące złotych. Do tego dochodzą ewentualne koszty wizyt i profilaktyka. Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

Kiedy zostajemy rodzicami, naturalnym odruchem jest ochrona dziecka przed wszelkim złem, które może je spotkać. Kupujemy kosmetyki, które nie podrażnią delikatnej skóry, mięciutkie ubranka, atestowany fotelik samochodowy. Gdybyśmy mogli, wsadzilibyśmy nasze maleństwo do bezpiecznej, mięciutkiej, hipoalergicznej bańki i kołysali je łagodnie przez najbliższe osiemnaście lat... Co, oczywiście, jest niewykonalne... Są choroby, których nie da się uniknąć. Sezonowe infekcje wirusowe dają w kość, ale wyleczone nie powodują poważniejszych skutków. Kolki, trzydniówki, pokrzywki – to trzeba przetrzymać, ale można ochronić dziecko przed poważniejszymi chorobami. W jaki sposób? Oczywiście szczepiąc.

Korzyści ze szczepień są oczywiste!  

Od 1982 r. w Polsce nie odnotowano ani jednego przypadku tężca u noworodków, a od 2001 r. błonicy (dyfterytu) – choroby, na którą dzieci masowo umierały w latach 30. i 40. XX wieku. W 2001 r. WHO ogłosiła, że Europa jest wolna od choroby Heinego-Medina (polio), wywołującej trwałe kalectwo. Przypomnijcie sobie, że jeszcze w latach naszego dzieciństwa spotykało się wielu kalekich ludzi, którzy przeszli tę chorobę. Szczepienie przeciw polio nadal jest obowiązkowe, bo występuje w Afryce, a w dzisiejszych czasach nietrudno o transport zarazków. Dopóki na świecie występują choćby pojedyncze przypadki jakiejś zakaźnej choroby, zmniejszenie liczby szczepień grozi nawrotem epidemii.  

Kontrowersje wokół szczepień i ich konsekwencje  

Jeśli przeciw danej chorobie jest zaszczepionych 90 proc. osób z danego regionu, ognisko choroby wygasa, jednak ta odporność kończy się wraz ze spadkiem liczby szczepień. W Szwecji w latach 80. zaprzestano powszechnych szczepień przeciw krztuścowi i w ciągu dekady odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań. W Rosji w latach 90. straszono rodziców poważnymi komplikacjami po szczepieniach dzieci przeciw kokluszowi (szczepionka skojarzona zapobiega też błonicy i tężcowi) i efekty były porażające: zanotowano wtedy tyle zachorowań na krztusiec i błonicę, ile w czasie II wojny światowej. W 1998 r. na fali paniki w Wielkiej Brytanii po publikacji londyńskiego lekarza A.J. Wakefielda w czasopiśmie „Lancet” o tym, że szczepionka MMR wywołuje autyzm, ludzie masowo rezygnowali ze szczepień i na efekty nie trzeba było długo czekać: kilka lat później, w latach 2008–2014 w Stanach Zjednoczonych i Europie zaobserwowano wzrost zachorowań na odrę z zapaleniami mózgu i zgonami. Wakefield przyznał, że jego publikacja była manipulacją, ale mimo to dyskusja jest wciąż żywa.

RADA MFIND: Szczepienia budzą kontrowersje, ale zalecenia WHO są jasne: trzeba szczepić. Jeśli nie do końca jesteśmy przekonani do szczepionek, porozmawiajmy z pediatrą, do którego mamy zaufanie. Warto takiego poszukać, ponieważ będziemy go odwiedzać regularnie w pierwszych kilku latach życia dziecka.

Koszty szczepień 

Koszty szczepień obowiązkowych i zalecanych, szczególnie jeśli zależy nam na zintegrowanych dawkach i mniejszej ilości wkłuć, są niebagatelne – potwierdza Dorota Smoleń, która przygotowała dla Akademii Mfind najnowsze opracowanie o szczepieniach. - W pierwszym roku życia dziecka jest to ponad 2000 złotych, w kolejnych powinniśmy już zmieścić się w 1000 zł. Oczywiście są to wyłącznie koszty samych szczepionek, nie obejmują wizyty okołoszczepiennej, która jest obowiązkowa i w wersji prywatnej, poza NFZ, może kosztować między 60 - 150 zł.

Problem ze szczepieniami, a może ze służbą zdrowia?  

Oprócz kosztów, emocje rodziców budzi też proces kwalifikacji do szczepień i brak zaufania do lekarza. Jest to jeden z czynników decydujących o wyborze prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych – potwierdza Ewa Olczak, Customer Success Manager w mfind.pl

Rodzice szukają sprawdzonej i kompetentnej osoby, chcą mieć dostęp do najlepszych lekarzy i możliwość umówienia się na wizytę w konkretnym terminie oraz pewność, że zostaną potraktowani z należną powagą i troską. Nie zawsze jest to możliwe i wykonalne w państwowej służbie zdrowia – zauważa Olczak.

Dodatkowym elementem decydującym o zainteresowaniu pakietami medycznymi jest także fakt, iż oferują one zniżki lub nawet darmowy dostęp do szczepień obowiązkowych i zalecanych w najbardziej interesujących rodziców opcjach czyli w dawkach skojarzonych.

Kalendarz szczepień  

Zakres szczepień obowiązkowych i zalecanych jest corocznie ogłaszany w Dzienniku urzędowym Ministra Zdrowia, w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego. Aktualne dane prezentują się następująco:
szczepienia obowiązkowe w drugim roku życia.jpg
szczepienia obowiązkowe w pierwszym roku życia.png
Załączniki

Pobierz wszystkie

Kalendarz, koszty szczepień - informacja prasowa mfind.docx

docx | 192 KB

Pobierz
szczepienia obowiązkowe w pierwszym roku życia.png

grafika | 19,3 KB

Pobierz
szczepienia obowiązkowe w drugim roku życia.jpg

grafika | 48,7 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Mfind wśród 100 najbardziej innowacyjnych firm InsurTech na świecie!

11 października firma FinTech Global, dostawca narzędzi analitycznych dla branży finansowej na całym świecie, ogłosiła ranking 100 najbardziej innowacyjnych firm z branży InsurTech. W tym wyjątkowym gronie, jako jedyna polska firma znalazł się mfind! 
Ceny OC po III kwartale 2018 - jest DUŻO taniej!

Przeanalizowaliśmy średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku i mamy dobrą wiadomość dla kierowców – ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC idą w dół. W analogicznym okresie w 2017 roku, za OC płaciliśmy średnio 15% więcej. Płacisz drożej niż rok temu? Przepłacasz! 
Startuje sezon na NNW - ubezpieczyciele konkurują - rodzicu wybierz rozważnie!

Już za chwilę 1 września i start roku szkolnego. Tradycyjnie już, jest to moment gdy wykupujemy ubezpieczenie NNW dla naszych dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym. Ubezpieczyciele prześcigają się w ofertach, a rodzice mają w czym wybierać. Niestety często wybierają źle. Jakie ubezpieczenie wybrać, aby ochrona dla naszych dzieci nie była wyłącznie iluzoryczną? 
Podróżujesz? Uważaj na upały! O tym musisz pamiętać!

Kiedy temperatura powietrza przekracza 3o stopni, auto może stać się śmiertelną pułapką. Upał zagraża też bezpieczeństwu na drodze! 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.